- MODUL 2. – RADIONICE ZAPADNOAFRIČKIH RITMOVA– kontinuirani ciklusi radionica za odrasle zainteresirane za savladavanje perkusionističkih vještina
Radionica obuhvaća upoznavanje s ritmom i tijelom kao instrumentom, upoznavanje s tradicijskim afričkim instrumentima, učenje osnovne tehnike sviranja na pojedinim afričkim instrumentima te savladavanje prvog tradicijskog afričkog ritma.
Radionica zapadnoafričkih ritmova održava se u Zagrebu punih deset godina zaredom i jedinstvena je prilika za susret s afričkom muzikom koja je temeljena na ritmu. Uvodno ćemo upoznati glazbu i bubnjeve različitih svjetskih kultura a fokusirat ćemo se na bubnjeve s područja zapadne Afrike. Metodologija podučavanja temelji se na ponavljanju po sluhu.
Kompleksnost ritmova uspješno se svladava raščlanjivanjem svake dionice na manje dijelove te potom objedinjavanje istih u cjelinu. Da bi polaznici u potpunosti shvatili svaki ritam, nastojimo ih naučiti ne samo dionice Djembe bubnja, nego i ritmičke fraze svakog od tri Dundun bubnja (Sangban, Dununba, Kenkeni).
Od 2008. godine kada je navedena radionica pokrenuta pod vodstvom Nenada Kovačića, ujedno i jednog od najznačajnijih udaraljkaša ovih krajeva, radionicu je pohađalo više stotina ljudi, a ponosimo se da u našem timu imamo pravog djembe majstora, porijeklom iz Senegala. Njegovo ime je Ismail Balde Commi a dolazi iz muzičke obitelji u kojoj još kao dječak počinje svirati djembe. Commijevo podučavanje ritmova pravo je osvježenje i izazov za sve buduće i stare polaznike radionica, budući da su afrička muzika i ritmovi dio njegovog kulturnog nasljeđa, a od njega trenutno ne postoji nijedan autentičniji svirač afričke glazbe na ovim prostorima.
Plan i program rada:
- Kratko upoznavanje sa zapadno afričkom glazbom i afričkom kulturom kroz audio primjere, fotografije i kratko predavanje o povijesti Djembea (opis obreda izrađivanja samog bubnja).
- Usvajanje osnovnih tonova (bas, ton i slap), načina sviranja, pravilnog položaja tijela pri sviranju.
- Jednostavne ritmičke vježbe.
- Učenje jednostavnih tradicionalnih ritmova (svaki se sastoji od više dionica).
- Učenje sviranja u grupi – naučiti slušati sebe i ostale svirače.
- Poigravanje sa tempom i dinamikom.
- Zahtjevniji ritmovi i uz njih tradicionalna sola.
- Stvaranje glazbenog djela koje ima svoj početak, sredinu i kraj.
- Poticanje kreativnosti svakog polaznika.
- Uz potrebne smjernice pokušaji improvizacije unutar jedne duže kompozicije koja se sastoji od nekoliko ritmova.
- Svaki polaznik pokušava preuzeti ulogu solo svirača.
- Snimanje naučenih ritmova, koncert i završna svečanost na kojoj polaznici prezentiraju svoje znanje stečeno na ovim radionicama.
Aktivnosti:
- Proljetni ciklus
- Završni produkcijski koncert
- Jesenski ciklus
- Završni produkcijski koncert
Voditelji:
Krunoslav Kobeščak – nošen strujom života kroz razne društvene krugove, na prvi pogled se zaljubljuje u zapadnoafrički tradicijski instrument – Djembe. Uz minimalnu pomoć talenta i čeličnu volju, ubrzo ostvaruje dotad nepoznati dio sebe. Duhovitost ritma pretvorila se iz zabave u ljubav te se 2008. i 2012. godine manifestira u dalekoj Africi (Mamady Keita, Zoumana Dembele i Sega Sidibe) a često i na našim prostorima (Famoudou Konate, Seckou Keita, Seydou Dao, Adama Drame, Tonton Soryba Silla). Svoje znanje zapadnoafričkih ritmova posljednjih nekoliko godina prenosi na raznim radionicama po Hrvatskoj.
Ismail Balde Commi rođen je u južnom Senegalu, u glazbenoj obitelji. Počinje svirati djembe u desetoj godini života. Svirajući i putujući po Senegalu započinje suradnju s priznatim senegalskim glazbenicima poput Seckou Keite i Adama Bilorou. Radio je kao učitelj pjevanja i sviranja bubnjeva. Uz sve to redovno je držao i glazbene radionice u glazbenim kampovima, koje svake godine posjećuju ljudi iz cijelog svijeta u želji da što bolje upoznaju glazbeni izričaj zapadne Afrike. Iz cijelog iskustva izrasla je potreba da se pomogne mladim glazbenicima grada Ziguinchora iz kojeg i sam dolazi. S grupom prijatelja osniva udrugu za mlade ˝Association des junes artiste de Ziguinchor˝ , u kojoj je izabran za predsjednika. Također u slobodno vrijeme podučava grupu djece mješovite dobi ( 5-11 godina) kako svirati, pjevati i plesati tradicijske zapadno afričke ritmove. Danas živi u Zagrebu zbog vlastitog inspirativnog ritma – ljubavi. Došao je u Hrvatsku u ožujku 2013. godine. Do sada je nastupao po brojnim festivalima u Hrvatskoj, održao nekoliko radionica sviranja djembe –a i osnovao vlastitu grupu naziva ˝Sila Ba˝ i Kaira Kela.
Budući da svatko ima ritam u sebi a njegovo otkrivanje ili usavršavanje je vrlo izazovno i zabavno istovremeno, pozivamo Vas na odličan provod u novom ciklusu zapadnoafričkih ritmova.